How to stockpile

Introduction | Where to get coupons | Couponing tips | CVS | Rite Aid | Walgreens
Target | Safeway | How to stockpile | Organizing your coupons | Closing



Previous Video Next Video

I’ve been working on gathering what I consider to be a list of my “Buy it Now” price points.  This is basically the lowest price we’ll see these items at and it’s in most cases it’s also the highest price I will pay.  I practice the stock pile method of buying several weeks/months worth of an item when it’s at it’s rock bottom price so I never have to pay retail.  While also always staying within our $50 a week grocery budget.  The way we shop means that we may not have a certain item in the house for a long time, if it’s not on sale – but when I find it at my  “Buy It Now” price I’ll stock up.
.
Something you should know too is that most stores follow a 6 week sales cycle, every 6 weeks you’ll see that there is a selection of products at a rock bottom price.  It moves throughout the store – one week it will be the meat, another it will be the cereals, and so on.  That tells me that if my pantry is low, I might want to consider stocking up (if possible) for the next 4-6 weeks.  Only if it’s something we NEED though, you don’t want to stock up on fruit snacks just because they’re at the “Buy It Now” price.  But cereal, oatmeal, ground beef, etc would be something I’d buy extra of.

I’ve linked to several examples below of when I’ve shared with you deals that I consider to be my “Buy It Now” price, please note that these deals ARE expired – they are just for reference.  I try to share as many of my personal shopping trips as possible, you can see all the shopping trips I’ve written about so far here!

Groceries:

Chicken Breast (Boneless/Skinless) – $1 – $1.70/lb
Ground Beef – $1 – $1.50/lb
Ground Turkey – $2.50 – $3 for a 20 oz package
Hot Dogs – $0.50 – $1 per package (8 pk)
Sliced Sandwich Cheese – $1 package
Chips – $1/bag
Crackers – Free – $0.75/box
Peanut Butter – $1/16 oz jar
Yogurt - $0.25 per cup
Cereal here and here – Free – $0.50/box
Whole Wheat Bread (Oroweat Outlet) – $0.75 – $1 per Loaf
Juice – Never more than $1 a bottle
Milk – $2/gallon (sometimes free!)
Canned Veggies – $0.25 – $0.50 ea

Toiletries:

Shampoo – Free up to $0.50 ea
Toothpaste (Do I really need to link to a Free toothpaste deal?) – FREE!
Deodorant – Free
Razors (Ditto the toothpaste) – Free
Cosmetics – Free – $2/ea
Baby Wipes – Free – $1/box (individual refill boxes)
Baby Diapers – $3.50 – $5.00 package

Household Supplies:

Toilet Paper – Free & Up…These are the items that are rarely FREE unless you plan your trip wisely and use overage, Catalinas, Try Me Free Rebates, and $ off $$ coupons towards specific products such as toilet paper & paper towels.
Paper Towels – Ditto above, but a great stock up scenario is this one…
Cleaning Supplies (Windex, Scrubbing Bubbles, etc) – Free – $0.50/bottle
Dishwashing Detergent – Free – $1.50/bottle or box
Paper Plates & Ziploc Bags – $0.50/ea

Now I realize this isn’t anywhere near complete, and that’s because I need YOUR help!  What other items would you like to see on this list?  I’d love to hear your price points and feedback.  I’d love to hear from you on this topic.  Did you find it helpful, inspiring, overwhelming…?

© 2010 The Frugal Find. All rights reserved. No content on this page may be reused in any fashion without written permission.